menu

Eticaret Paketleri

E-ticarette Ters İbraz Nedir

E-ticarette Ters İbraz Nedir

E-ticarette Ters İbraz Nedir

KategoriE-ticaret Yazar admin

Online alışveriş başka bir deyişle e-ticaret yaşamımıza girdiği andan itibaren kredi kartları ve ödeme usulleri ile alakalı çok muhtelif yeni kavramları da birliktesi kullanmaya başlandı. Chargeback’de bu kavramlardan birisidir.

Chargeback bankacılık sisteminde kullanılmaktadır ve ters takdim anlamına gelmektedir. Küresel kredi kartı markalarının, marka imajını ve kullanıcıları gözetmek için koyduğu kaidelerin başında gelir.

Kısaca özetleyecek olursak; online olarak yapılan alışverişlerin sonralarında rastgele bir nedenden dolayı satın alınan mahsulün iade olması ya da iptal edilmesi gidişatlarında kredi kartlarına geri ödeme yapılmasını sağlamaktadır.

Günümüzde Chargeback online olarak yapılan alışverişlerde oldukça sık bir biçimde karşımıza çıkmaktadır.
 
Peki, e-ticaret sektöründe ki şirketler tarafından kayda kıymet kayıplara yol açan Chargeback ile alakalı şirketler kendilerini nasıl gözetmeli, nelere dikkat etmelisiniz?

İsterseniz Chargeback’in esas işleyişinden bahsedelim azıcıkta. Ödeme sistemleri ve bankacılık kuruluşları her türlü dolandırıcılıklara karşı kullanıcılarını güvence altına almak zorundadır.

Chargeback’de bu teminatın takviye noktalarından bir tanesidir.  Üstelik Chargeback en ehemmiyetlisi olarak karşımıza çıkmaktadır. E-ticarette Chargeback; alıcıları dolandırıcılıklara ve kimlik hırsızlıklarına karşı gözetmek için oluşturulmuş bir sistemdir.

Hizmet ve mahsullerden kaynaklı Chargeback’ler mahsul içerikleri ve kargo yanlışlıları sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Kargoda sık bir biçimde mesele yaşıyorsanız uyuşmalı olduğunuz kargo şirketini değiştirmeniz bu mevzuda işe fayda bir çözüm olacaktır.

Mahsuller ile alakalı meselelerde ise genellikle siteniz üzerinde sergilediğiniz mahsullerin içeriklerinden kaynaklanan yetersizliklerin olmasıdır. Bu meselelerinde tekerrür etmemesi için mahsullerinizin içeriklerinde bulunan yanılgıları tespit edip o yanılgıları tertip etmeniz de bu mevzuda işe fayda bir çözüm olacaktır.
 
Chargeback gidişatlarında süratli çözümler üretmeniz ve uygulamanız hem şirketiniz hem de kullanıcılar açısından sıhhatli bir yaklaşım olabilir. Bankacılık ve ödeme sistemleri işletmelerinin yaptırım ve cezalarından korunmanız için Chargeback gidişatlarını en aza indirmelisiniz.

Bunların önüne geçmek için farklı eticaret paketleri bulunmaktadır. Özelliği barındıran paketlerden satın alıp işlemlerinizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

03 Nov